V dílně našeho klubu vznikl ojedinělý model rozhledny na Černé Studnici. Letos je to právě 150 let od narození jabloneckého architekta a stavitele Roberta Hemricha (1871 - 1946), který byl jedním z nejvýznamnějších architektů, působících v regionu. Je mimo mnohé další stavby také autorem projektu ikonické jablonecké rozhledny, která tak od roku 1905 shlíží na naše město.
Model byl vytvořen pro potřeby města Jablonce nad Nisou, které se obrátilo na náš klub se žádostí o výrobu modelu rozhledny v měřítku 1:50. Model měl věrně zachytit stav stavby ve chvíli jejího slavnostního otevření dne 14. srpna 1905. Proto také na modelu například není realizováno prosklení vyhlídkového ochozu věže. Jedná se o velmi oblíbené výletní místo a tak došlo k dalším dostavbám (1907 a 1930), které navýšily kapacitu chaty s restaurací až na 600 míst. Tyto další změny nejsou realizovány na modelu. Obliba místa pro jablonecké pokračovala i v poválečné době. V dnešní době je rozhledna stále přístupná a nabízí nádherný kruhový rozhled. Původní budovy přiléhající chaty jsou dnes bohužel uzavřeny.
Jako podklady pro stavbu modelu posloužily torzovité části výkresů (zejména půdorysy jednotlivých budov) a několik pohlednic a fotografií, zachycující rozhlednu s okolím. Protože podklady nebyly dostatečné, mnohé se doměřovalo i na místě, dokonce se podařilo i dohodnout prohlídku vnitřních prostor se současným majitelem. Mohly tak vzniknout první výkresy, podle kterých začal v průběhu jara a léta vznikat v dílně model.
Model byl zhotoven v měřítku 1:50 podle zadání. Velikost základní desky modelu je cca. 45 x 70 cm, věž je vysoká cca 55 cm. Zdivo věže, její předsíně a podezdívek restaurační budovy je realizováno z plastové desky, na kterou byl frézováním naznačen kamenný rastr a následně ručně upraven každý kámen. Architektonické prvky (okna, římsy apod.) byly vypracovány a dokončovány ručně. Stěny, vikýře a střecha restaurační budovy mají základ z překližky, členění fasád je pak naznačeno do plastu. Základ pro střechu věže byl vytištěn na 3D tiskárně a střecha byla ručně oplechována. Oplechovány byly také další střešní prvky na předsíni věže i restauraci. Byl použit slabý hliníkový plech z plechovek od nápojů. Dřevěné základy střechy byly polepeny pásky střešních tašek, vytištěných na 3D tiskárně. Stavební detaily, jako například bohatě členěná okna, byly vypáleny laserem z překližky a obarveny. Výsek krajiny je realizován z polystyrenu a povrch kašírován papírem. Z polystyrenu je i náznak skalního výchozu za věží a rozptýlené kameny na stráni severně stavby. Časová náročnost stavby modelu se vyšplhala k devíti stům hodin, které odpracovali Zdeněk Tomášek, Martin Tomášek, Petr Budina.
Děkujeme za zapůjčení kopií částí plánové dokumentace a některých fotografií pocházejících ze soukromé sbírky Jaroslava Lubase. Dále pak děkujeme panu Radku Lahodovi (Lama Stone), za výrobu některých detailů laserovou technologií.
text (c) Jiří Kreisel - s využitím informací ze Zprávy o stavbě modelu, předané společně s modelem
foto (c) archiv, Martin Tomášek, Jiří Kreisel